FB
2011

31
Jul

Preteky v jazde na surfe, 1984

 

1. ročník „Pretekov v jazde na surfe“.

Bratislava, Zlaté piesky, sobota – 23. 6. 1984.

 

 

A je to tu! V sobotu sa konečne uskutočnili prvé preteky usporiadané našim oddielom – TJ ÚDPMKG (Telovýchovná jednota Ústredného domu pionierov a mládeže Klementa Gottwalda).
Ráno, 7.30. Do lodenice na Zlatých pieskoch prišli hlavní iniciátori a usporiadatelia pretekov – členovia telovýchovného oddielu – Gejza Gorfel, Paľo Mosný, Renáta Butková a iní.
8.00. Objavujú sa prví pretekári z ÚDPMKG. Vyťahujú plaváky, rahná, sťažne, plachty. Neporiadok: nieto špagátov, vyťahovacích lán a podobne. Každý to však zvládal, ako vedel. Ostatní zatiaľ pripravovali bójky, rozhodcovské lode (pramice), trať. S vetrom to vyzeralo bledo – bolo bezvetrie a hladina sa len kde-tu čerila pôsobením slabulinkého vánku. Počasie bolo priemerné. Ani také, ani také. Skôr zamračené, ako jasno. Teplota sa pohybovala okolo 20 stupňov.
9.00. Jeden bradatý pán sa nás pýtal, kde je prezentácia na preteky. Povedali sme mu, že pred lodenicou ÚDPMKG, kde aj v skutočnosti bola. Prihlásených pretekárov nebolo veľa. Dvaja chlapci, patriaci tomu bradatému pánovi (podľa mňa to bol s najväčšou pravdepodobnosťou pán Stahl – dnes jachtársky rozhodca) a zvyšok tvorili chlapci a dievčatá z nášho oddielu. No bieda! Tajne sme očakávali väčšiu účasť...
9.30. Na hladine Zlatých pieskov sa objavujú prvé skompletizované surfy so svojimi jazdcami na palube. Vietor už bol výborný – taký rekreačný. Počasie stále nezmenené a teplota rovnaká.

10.30. Oficiálne zahájenie pretekov. Všetci sme tam stáli a počúvali úvodné slovo predsedu oddielu Slava Pätoprstého. Potom hlavný rozhodca Gejza Gorfel všetkých oboznámil s hlavnými závodnými pravidlami pretekov.
10.45. Tesne pred štartom. Vietor zúril a zdalo sa, že silnejší už ani nemôže byť. Pretekári boli roztrúsení v rovine štartovnej čiary a čakali na Gejzovo štartovacie znamenie.
10.49. Konečne! Štart! Ale aký!? Ak sa pred chvíľou zdalo, že vietor už nemôže byť silnejší, tak sa to naozaj len zdalo. Už nezúril, ale priam besnel. Pohľad proti vetru: tmavozelená hladina, vlny aj ¾ metra vysoké, celé boli sčerené a ich spenené vrcholky nesľubovali žiadnu srandu... Niektorí hneď po štarte odvážne križovali proti vetru k bielej bójke zakotvenej na úrovni lodenice. Iní vzápätí vysilení padali do vody a nimi vyšplechnutú vodu vietor unášal ďaleko do priestoru. Svoju drámu však prežívali aj tí, čo križovali. Stálo ich to veľa síl, námahy a nadávania. Renča (Renáta Butková = Renáta Petrášová), asi tak v trištvrtine prvého križovania, zlomila stredovú plutvu na surfe. Bolo jej to veľmi ľúto. Ani nie tak tej zlomenej plutvy ako to, že keď po predchádzajúcich tvrdých tréningoch konečne dokázala križovať v silnom vetre, stalo sa jej práve toto. Peter Ivan dosiahol bielu bójku a rezignoval – vrátil sa do lodenice. Po otočení ťažkodosiahnuteľnej bielej bójky ostali na trati len dvaja: Peter Mosný (Frenky) a Juro Sitár. Obaja síce súťažili v iných váhových kategóriách, ale zohrávali vyrovnanú partiu. Na špici (ak sa o nejakom špici vôbec dá hovoriť) bol raz jeden, raz druhý. Podľa toho, kto práve nebol vo vode. V cieli bol nakoniec prvý Juro a Peter tam prišiel tesne za ním. Organizátori sa nakoniec zhodli na tom, že víťazmi sú vlastne aj tí ostatní, ktorí sa vydali na túto strastiplnú púť i keď ju nedokončili. Nebolo to pekné od vetra, ani od počasia, ktoré sa nakoniec úplne zopsulo a ani od citeľne klesnutej teploty. Takmer celé poobedie sa zvyšní pretekári postupne vracali do lodenice. Či už tlačiac svoje surfy popri brehu, alebo cez závetrie za ostrovom a pod hlavnou plážou. Škody boli nevyčísliteľné. Zaznamenali sme ohnuté sťažne (jeden bol aj zlomený), natrhnutú plachtu, zlomené rahno, prerazené plaváky, zlomenú plutvu a ostrohu a napokon strašnú únavu tých, ktorí sa nevzdávali a stále dúfali, že vykrižujú aspoň k lodenici.

A čo na záver? Boli to prvé preteky organizované našim oddielom. Každý sa snažil, aby to vyzeralo čo najlepšie. Veď tu bola televízia i rozhlas. Organizátori získali skúsenosti, ktoré určite využijú v budúcom ročníku Pretekov v jazde na surfe. Všetci veria, že počasie sa nezopakuje a preteky budú regulérnou a rovnocennou skúškou pre všetkých.

 

Robo Stár, 28.6.1984